Blog > Komentarze do wpisu
znudzona księżniczka

 

Stworzyłam sobie własne subiektywne, ilustracyjne Top Kilka. Na szczycie mojej listy od jakiegoś pół roku niezaprzeczalnie króluje "Słoniątko" Adama Jaromira z ilustracjami Gabrieli Cichowskiej i jak na razie jego pozycja jest niezagrożona. Pozostałe miejsca nie są już tak ścisłe i bywa, że ulegają zmianom. Jakis czas temu na drugim uplasowała się książka Carmen Gil "O księżniczce, która bez przerwy ziewała" toruńskiego wydawnictwa Tako.Za oprawę graficzną książki odpowiedzialna jest hiszpańska ilustratorka Elena Odrizola. Ilustratorka moim zdaniem genialna, ale chyba nie tylko moim, bo w swoim kraju jest jedną z popularniejszych w tej branży. Jej dzieła charakteryzują się niezwykłą subtelnością i przecudną paletą kolorów. Od pierwszego wejrzenia pokochałam kolorowe, lekko zdeformowane postacie, wijące się na obrazkach esy-floresy i drobny rzucik tu i ówdzie.


 

Elena, która przez lata pracowała w agencjach reklamowych ilustracją zajęła się w 1997 i od tego czasu zmalowała jakieś 60 książek. W 2006 roku za "ziewającą Księżniczkę" otrzymała nagrodę przyznawaną przez Ministerstwo Kultury Hiszpanii w konkursie na najlepsze ilustracje, w kategorii książka dla dzieci i młodzieży (Premio a las mejores ilustraciones infantiles juveniles).


 


Niestety, internet nie jest informacyjnie zbyt wylewny jeśli chodzi o jej osobę, ciężko znaleźć stronę z portfolio artystki (przynajmniej ja nie znalazłam), o dziwo nie prowadzi również swojego bloga(?!). Znalazłam tylko kilka wzmianek i filmik pokazujący Elenę przy pracy z którego jednakże nie zrozumiałam nic, bo hiszpański jest mi językiem nader obcym.

czwartek, 07 lipca 2011, mukla

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/08 13:14:01
Ilustracje są ok, ale mam wrażenie że w Polsce mamy kilku przynajmniej równie dobrych