Blog > Komentarze do wpisu
a to Polska właśnie!

Mam dużo ciepłych uczuć dla twórczości poznańsko-wrocławskiego grafika, plakacisty i scenografa Ryszarda Kai. Ciepło tych uczyć obejmuje co prawda głównie jego realizacje scenograficzne* dla poznańskiej opery (co do której też pewien i to nawet niemały sentyment przejawiam), ale i plakaty artysty (nie tylko te operowe) nie są mi obce. Jeden z nich wisiał nawet dość długo w naszej dawnej sypialni, ale zapodział się lub zniszczył podczas ostatniej przeprowadzki. A szkoda...

W każdym bądź razie, nie zamierzam dziś wracać wspomnieniami do moich operowych czasów. Ryszard Kaja przypomniał mi o sobie, kiedy to rano natrafiłam w necie na serię jego najnowszych plakatów mających na celu promocję Polski w świecie.


 

 

 

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu, a Ryszard Kaja niezwykle się w ten projekt zaangażował i stworzył swój osobisty obraz Polski. Miejsca, które zdecydował się uwiecznić nie zawsze są tymi najbardziej "topowymi" na mapie naszego państwa (póki co nie ma np. Krakowa), często są to miejsca mniej znane, ale w pewien sposób charakterystyczne jak Bolesławiec, czy Koniaków. Docelowo ma powstać około setki różnorodnych wizerunków naszego kraju i o ile dobrze zrozumiałam, ma to być subiektywny wybór artysty - miasta i rejony szczególnie przez niego umiłowane. 


 

 

 

 

 

Jedyne co mi lekko zgrzyta, to to, że cała seria jest trochę niespójna. Raz miasto, raz region, a raz kraj ogólnie. A to widoczek, a to budynek, a to charakterystyczny wzorek. W dodatku obawiam się, że całość dość mocno bazuje na skojarzeniach, które mogą być zrozumiałe jedynie dla Polaków. Chociaż... w sumie sama już nie wiem czy traktować to jak minus - jakby nie patrzeć wszystkie plakaty są niezwykle urokliwe i podobają mi się ogromnie, więc może takie ujednolicenie to byłaby już przesada. 


 

 

jak na złość, ten z moim miastem podoba mi się najmniej:

 

Wszystkie plakaty do zakupienia na stronie www.polish posters.com

* scenografia Ryszarda Kai do "Skrzypka na dachu" robiła nawet za tło naszej ślubnej sesji :-)

poniedziałek, 15 kwietnia 2013, mukla

Polecane wpisy